Bilgi almak için

444 4 102

Lviv Vize Pasaport Yayın Tarihi: 22.02.2017 Lviv Vize-Pasaport Hayalinizde güzel bir Lviv tatili varsa vize işlemleri anlamında çok şanslısınız. Çünkü 2011 yılından beri Türkiye ile Ukrayna arasında imzalanan anlaşma sebebiyle vize almadan Ukrayna’ya seyahat edebiliyorsunuz. Fakat yapacağınız seyahatin süresi en fazla 60 gün olabiliyor. Ayrıca Mart 2017 tarihinde alınan karar ve Haziran 2017 yürürlüğe girmesiyle Ukrayna'ya pasaportsuz yeni çipli kimliklerle giriş çıkışlar başlamıştır. Gece hayatı ve turistik yerleri ile son yıllarda oldukça popüler bir turist merkezi haline gelen ve ülkenin en batısında yer alan Polonya sınırı şehri Lviv’e gidebilmek için son kullanma tarihi geçmemiş bir pasaport sahibi olmanız yeterlidir. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey Lviv uçak biletinizi almak ve bavulunuzu hazırlamaktır. Lviv şehrinde 60 günden daha fazla kalmanız gerekiyorsa vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Bu durumda alacağınız vizenin tek girişli, çift girişli ve çok girişli olma durumlarına göre 100 ile 230 dolar arasında bir vize harcı yatırmanız gerekmektedir.
Belgrad Vize Pasaport Yayın Tarihi: 22.02.2017 Belgrad-Türkiye arasında seyahat amaçlı turlarda vize uygulaması yoktur. Direkt uçuşlar ve vize istememesi ile Türkiye'den ziyaretçi akınına uğramaktadır. Ayrıca ülkenin ucuz olması misafirlerin yüzünü güldürmektedir.
Belgrad Resmi Dilleri Yayın Tarihi: 22.02.2017 Belgrad resmi dilleri Belgrad resmi dili de Sırbistan’ın resmi dili olan Sırpça'dır. Her ülkenin kendine özel bir resmi dili olmakla beraber resmi olarak kabul ettiği diğer ülkelerin dilleri de bulunmaktadır. Ancak Sırbistan’da bu durum geçerli değildir. Sırbistan’ın %88’i Sırpça konuşmaktadır. Belgrad’ın resmi dili Sıpça olmakla birlikte ülkede bulunan azınlık kesim tarafından Macarca, Hırvatça, Boşnakça, Karadağca gibi dillerin de konuşulması belirli bölge ve şehirler haricinde hükümet kararı ile yasak olarak bilinmektedir. Ülkenin resmi dili Sırpça olmasına rağmen siz oraya gittiğinizde Türkçe veya İngilizce konuşabilir, her türlü işlerinizi kolaylıkla çözebilirsiniz. Sırplar’ın İngilizce telaffuzlarını rahatça anlayabilirsiniz. Sırplarla iletişim kurarken de asla sıkıntı çekmeyeceğinizi söylemekte fayda var. Eğer tatilinize Belgrad ile başlayacaksanız genel olarak oluşmuş Belgrad halkının tutumu konusunda var olan düşüncelerin ön yargıdan ibaret olduğunu göreceksiniz.
Belgrad Saat Farkı Yayın Tarihi: 22.02.2017 Belgrad Saat Farkı Ülkeler arasındaki saat farkı coğrafi konuma göre elbette değişmektedir. Belgrad saat farkı Sırbistan’da şehirlerin uzaklığına bağlı olarak değişmektedir. Türkiye ile Belgrad arasında saat farkı 1 saat olarak kabul edilir ve Türkiye’nin saati Belgrad’tan 1 saat ileridedir. Balkanlara ziyaret etmek istiyorsanız ve uçakta saatlerce süren bir yolculuk yapmak istemiyorsanız Belgrad sizler için doğru tercih olacaktır. Çünkü Sırbistan’ın başkenti Belgrad ile Türkiye arasında sadece 1 saat fark bulunmaktadır. Balkanların ülkemize yakın oluşu ve Belgrad uçuş süresinin kısalığı gibi faktörler ile Türkiye’nin Belgrad ekonomisine turizm açısından çok büyük katkıları vardır. İstanbul'dan doğuya bile uçuş süresi 2 saatten fazladır. Bu nedenle insanlar yurtdışına gitmek istediklerinde hem Belgrad ucuş süresinin kısalığı hem de tarihi yakınlık nedeniyle burayı tercih etmektedirler.
Belgrad Uçuş Süresi Yayın Tarihi: 22.02.2017 Belgrad uçuş süresi Belgrad Balkanların ortasında bulunan, tarihte birçok uygarlığın yıkılışına ve savaşlarına şahit olmuş Sırbistan’ın başkentidir. Belgrad coğrafi konumu nedeniyle birçok ülkeye yakın mesafededir. Özellikle tatil için çok fazla zamanı olmayan ya da uzak doğuya gitmek istemeyenler için yakın konumu nedeniyle Belgrad, turistler için biçilmiş kaftandır. Türkiye ile Sirbistan’ın başkenti olan Belgrad arasındaki uçuş süresi bir saat olarak kayıtlara geçmiştir. Nikola Tesla Havalimanı’na İstanbul’dan hem Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan hem de Atatürk Havalimanı’ndan seyehat edebilirsiniz. Sirbistan ile Türkiye arasında saat farkı 1 saattir. Bu nedenle Türkiye’den alacağınız bilet saatlerine dikkat etmezseniz uçağı kaçırabilir ya da havalimanında diğer uçuşu saatlerce beklemek zorunda kalabilirsiniz. Dünya ülkelerinden Belgrad’a birçok hava yolu şirketiyle ulaşım sağlanabilmektedir.
Belgrad Güvenlik Yayın Tarihi: 09.01.2017 ​İnsan doğası gereği sürekli bir güvenlik ve korunma ihtiyacı duyar. Nedeni ne olursa olsun, bulunduğu şehir yada ülkeden ayrılan kişi, gittiği yerin güvenli olup olmayacağını bilmek ister. Bu nedenle, Sırbistan’a iş için ya da ziyaret amaçlı gezi, tatil yapmak isteyenlerin aklına gelecek ilk sorulardan birtanesi belgrad güvenli midir? olacaktır.
Prag Saat Farkı Yayın Tarihi: 09.01.2017 Çek Cumhuriyetinin başkenti olan Prag’da saatler Türkiye’ye göre 2 saat daha geriden gelmektedir. Bunun sebebi Prag şehrinin Türkiye’ye göre daha batıda yer almasıdır.
Kazablanka Coğrafi Konumu Yayın Tarihi: 09.01.2017 Fas Krallığı, Kuzey Afrika'nın en batısında yer almaktadır ve 34 milyon nüfusa sahiptir. Fas Krallığı’nın yüzölçümü 447.000 kilometre karedir. Fas’ın başkenti Rabat olmasına rağmen en büyük ve en çok bilinen kenti Kazablanka’dır. Fas, Atlas Okyanusu’na kıyısı olan ve Cebelitarık Boğazı’nın bir yakasında bulunan bir ülkedir.
Budapeşte Saat Farkı Yayın Tarihi: 09.01.2017 Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte şehrine gidenler en çok Türkiye ile Budapeşte arasındaki saat farkından yakınıyorlar. Bunun için Budapeşte’ye gitmeden önce uçağa bindiğinizde saatlerinizi direk 1 saat geri almanızda fayda var. Çünkü Türkiye ile Macaristan arasında 1 saatlik bir fark bulunmaktadır.
Odessa Priz-Elektrik Yayın Tarihi: 09.01.2017 Odessa’da C ve F tipi prizler kullanılmaktadır. C tipi prizler ülkemizde kullanılan prizler ile aynıdır. İki delikli düz prizlerdir. Bu prizler 220-240 volt ve 5 Amperdir. 50 Hz olan bu prizler voltaj gerilimi çok yüksek cihazlar için de uygundur.
Lviv Priz-Elektrik Yayın Tarihi: 09.01.2017 Lviv şehrine tatil için gitmeyi düşünenlerin dert etmemesi gereken bir diğer konu da priz ve elektrik konularıdır. Genellikle Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da kullanılan şarj aletlerini takacak prizlerde sıkıntılar yaşanmaktadır. Fakat Lviv şehrinde kullanılan prizler C ve F tipleri denilen priz tipleridir. Yani Türkiye’de kullanılan prizlerin birebir aynısıdır.
Kiev Priz-Elektrik Yayın Tarihi: 09.01.2017 Avrupa şehirlerine tatile giderken genellikle elektronik cihazları şarj etmede problem yaşanır. Bunun sebebi gidilen ülkelerde kullanılan priz ve elektrik tipinin ülkemizle, dolayısıyla da şarj aletlerimizle uyumlu olmamasıdır. Ukrayna’nın Kiev şehrine gidenler için ise böyle bir problem yaşanması söz konusu değildir.
Kharkiv Priz-Elektrik Yayın Tarihi: 09.01.2017 Kharkiv şehrinde C ve F tipi prizler kullanılmaktadır. Kullanılan bu priz tipleri tam olarak ülkemizde de kullanılan prizlerdir. Bu sebeple Kharkiv şehrinde elektronik alet kullanımı konusunda hiç yabancılık çekmeyecek ve problem yaşamayacaksınız.
Belgrad Gezi Bütçesi Yayın Tarihi: 03.01.2017 Tatilciler gidecekleri yeri bütçelerinin el verdiği kadarıyla seçmeye özen gösterir. Belgrad gezi bütçesi de Belgrad’a gidecekler için elbette çok önemli bir faktör olarak karşımıza çıkar. Belgrad diğer Balkan şehirlerine göre en ucuz şehirdir.
Prag Resmi Dilleri Yayın Tarihi: 03.01.2017 Prag’ın resmi dili Çekçedir. Çekçe dili Lehçe, Slovakça ve Sorb diliyle beraber Avrupa-Hint dillerine bağlı olan Slav dillerinin batı kolunu oluşturmaktadır. Çekçe toplamda 12 milyon insan tarafından konuşulmakta olup bu rakamın büyük bir bölümü Çek Cumhuriyetindedir.
Kazablanka Ülkenin Yönetim Şekli Yayın Tarihi: 03.01.2017 Fas’ın resmi ismi Fas Krallığı’dır ve ülke Parlamenter Monarşi sistemi ile yönetilmektedir. Ayrıca Fas 37 il ve 2 özel statülü şehre bölünmüştür. Ülkede halk, beş senedir bir olmak üzere yapılan seçimler ile parlamentoya giden milletvekillerini belirlemektedir.
Budapeşte Resmi Dilleri Yayın Tarihi: 03.01.2017 Budapeşte’de ülkenin resmi dili olan Macarca konuşulmaktadır. Bu dil Ural dillerinden, hem Macaristan’da hem de çevrede bulunan ülkelerde konuşulan bir dildir. Toplamda bu dili konuşan 14,5 milyonunun üzerinde insan bulunmaktadır. Ayrıca bu rakamın ortalama 10 milyonu Macaristan’da yaşamaktadır.
Odessa Gezi Bütçesi Yayın Tarihi: 03.01.2017 Odessa genel olarak gezi yapılabilecek yerlerin başında gelmektedir. Her yıl milyonlarca turisti ağırladığı için gezi yapmak isteyenlerin cebi yakmayacak türden fiyatlandırmalara tabiidir. Tamamen gezi bütçenizi oluşturmak sizin elinizdedir. Geceliği 50 TL olan Odessa otellerinin olduğu gibi, geceliği 3000 TL olan oteller de mevcuttur.
Lviv Gezi Bütçesi Yayın Tarihi: 03.01.2017 Ukrayna’nın Lviv şehrinde bir tatil yapmaya gidiyorsanız muhtemelen denizle pek aranız yok demektir. Genellikle şehir gezmesi, yeme-içme ve gece hayatı üzerine kurulu olan bu muhteşem şehirde yapacağınız tatil için çok büyük bir gezi bütçesi ayırmanıza da gerek yoktur.
Kiev Gezi Bütçesi Yayın Tarihi: 03.01.2017 Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yapacağınız gezinize bütçe ayarlarken beklentilerinize göre bir bütçe ayarlamak en doğrusu olacaktır. Öncelikle gidiş-dönüş yolculuğuna 400 ile 800 lira arasında bir bedel ödemeniz gerekmektedir.
Kharkiv Gezi Bütçesi Yayın Tarihi: 03.01.2017 Kharkiv şehrine tatil için gitmek aslında yüzmeyle ya da dinlenmeyle arası olmayanların, gezip görme meraklılarının işidir. Bu sebeple Kharkiv şehrini gezerken mantıklı bir gezi bütçesi yapmak gerekmektedir.
Belgrad Festival Etkinlik Fuar Yayın Tarihi: 26.12.2016 Belgrad sanat ve kültüre önem veren coğrafi konumu nedeniyle ve yakın tarihinde jazz, kelt müziklerine ilgi duyan bir şehir. Restoran yada sokaklarda sık sık geleneksel Sırp müziklerine rastlarsınız. Belgrad hem kültürel hem de eğlenmeyi seven bir yapıya sahip olduğundan belgrad festival etkinlik fuar konularında ön plana çıkmaktadır.
Prag Vize - Pasaport Yayın Tarihi: 26.12.2016 Prag şehrine gitmek isteyen bordo yani normal pasaportlu kişilerden vize istenmektedir. Yeşil renkli yani hususi, Gri renkli yani hizmet ve diplomatik olan siyah pasaportlardan ise vize istenmemektedir.
Kazablanka Araç Kiralama Yayın Tarihi: 26.12.2016 Kazablanka Fas’ın en büyük bir şehri olduğu için yaya ulaşım bazı zamanlarda size zorluk çıkarabilir veya sizi yorup gezinizin aksamasına sebep olabilir. Toplu taşıma ve taksi seçenekleri de artık size uzak geliyorsa, yabancı bir şehirde her zaman bir diğer seçeneğiniz olan araç kiralama seçeneğinizi düşünebilirsiniz.
Budapeşte Vize-Pasaport Yayın Tarihi: 26.12.2016 Budapeşte vize ve pasaport uygulamaları diğer ülkelerden farksızdır. Umuma mahsus olarak alınan pasaport hamillerinin tamamı vizeye tabi tutulmaktadır. Bu işlem neredeyse dünyanın tüm bölgeleri için geçerli olmaktadır.
Odessa Uçuş Süresi Yayın Tarihi: 26.12.2016 Odessa uçuş süreleri uçağın kalkış yapacağı şehre göre değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda İstanbul’dan aktarmasız kalkan bir uçak ile Güneydoğu veya Doğu Anadolu bölgesinden aktarmalı kalkan bir uçak arasında nerdeyse 3-4 saat fark bulunmaktadır.
Lviv Uçuş Süresi Yayın Tarihi: 26.12.2016 Türkiye’den Lviv şehrine uçakla seyahat etmek isteyenleri aslında çok da uzun olmayan bir yolculuk bekliyor. Fakat uçuş yapacakların İstanbul şehrinden kalkış yapması gerekiyor. Aksi taktirde Adana, İzmir, Ankara, Bodrum, Antalya, Bursa, Gaziantep, Samsun, Trabzon ve Diyarbakır gibi diğer şehirlerden Lviv’e uçmak isteyenler öncelikle İstanbul’a inerek aktarmayla Lviv şehrine gidebiliyor.
Kiev Uçuş Süresi Yayın Tarihi: 26.12.2016 Eğlence ya da iş sebeplerinden bir tanesiyle Kiev’e gitmek için en sık kullanılan yöntem uçakla seyahattir. Oldukça popüler bir destinasyon olan Kiev şehrine Türkiye’nin 3 ilinden direk uçuşlar bulmak mümkündür. Bu şehirler; İstanbul, Antalya ve Dalaman’dır. Diğer şehirlerden gitmek isteyenler en az 1 uçak değiştirmek zorundadırlar.
Kharkiv Uçuş Süresi Yayın Tarihi: 26.12.2016 Kharkiv şehrine Türkiye’den uçmak istiyorsanız İstanbul’da yaşamanızı öneririz. Çünkü Türkiye’den Kharkiv şehrine direkt uçuşlar sadece İstanbul şehrinden yapılmaktadır. Bunun dışında Kayseri, Gazipaşa, İzmir, Adana, Ankara, Diyarbakır, Bodrum, Dalaman, Malatya, Samsun ve Trabzon gibi havalimanlarından yapılan tüm yolculuklarda en az 1 kere uçak değiştirmek gerekmektedir.
Belgrad Ekonomi Yayın Tarihi: 19.12.2016 Balkanlarda en çok turist çeken Belgrad her sene büyüme potansiyeli gösteren bir ülkedir. Belgrad ve Sırbista’ın ekonomisi tarım ve sanayi olmakla beraber son yıllarda hizmet alanına yönelim vardır.
Prag Bayrak ve Hikayesi Yayın Tarihi: 19.12.2016 Prag bayrağına baktığınız zaman eski Çekoslovakya bayrağına benzetmeniz doğaldır. Çünkü günümüzde kullandığı bayrak eski Çekoslovakya bayrağının ta kendisidir.
Kazablanka Mimari Yapısı Yayın Tarihi: 19.12.2016 Fas’ın mimari yapısı dünyada eşine ender rastlanır çeşitliliktedir. Fas’ın yerlileri olan Berberilerin mimari üzerindeki etkisi, ardından gelen Arap kültürünün mimariye olan etkisi ile harmanlanan Berberi – Arap mimarisinin yanı sıra, Türk mimarisi ve sömürgelik döneminde burada etkili olan Fransızlar ve İspanyolların mimariye yaptığı katkılar, Fas Mimarisini genel olarak çeşitlilik üzerine kurmuştur.
Budapeşte Bayrak ve Hikayesi Yayın Tarihi: 19.12.2016 Budapeşte bayrağı üç farklı renkten meydana gelmektedir. En üstte kırmızı, ortada beyaz ve altta koyu yeşil şeklindedir.
Odessa Saat Farkı Yayın Tarihi: 19.12.2016 Türkiye ile Odessa aynı boylam üzerinde yer aldıklarından dolayı aralarında saat farkı bulunmamaktadır. Fakat son dönemlerde gün ışığı uygulamasından yararlanmadığımız dönemlerde bizden 1 saat geriden gelmektedirler.
Lviv Saat Farkı Yayın Tarihi: 19.12.2016 Türkiye’den Ukrayna’nın Lviv şehrine seyahat edecekseniz zaman konusunda hiçbir sıkıntı ya da kafa karışıklılığı yaşamayacaksınız. Bunun sebebi ülkenin en çok turist çeken şehirlerinin başında gelen Lviv şehrindeki yerel saat ile Türkiye’deki yerel saatin aynı olmasıdır. Fakat son dönemlerde gün ışığı uygulamasından yararlanmadığımız dönemlerde bizden 1 saat geriden gelmektedirler.
Kiev Saat Farkı Yayın Tarihi: 19.12.2016 Kiev’e tatil ya da iş amacıyla gidecekler için saat farkını dert etmeye gerek yoktur. Çünkü Kiev’in içinde bulunduğu zaman dilimi ile Türkiye’nin zaman dilimi eşittir ve arada bir saat farkı bulunmamaktadır. Bu sebeple herhangi bir kafa karışıklığı yaşamayacaksınız.
Kharkiv Saat Farkı Yayın Tarihi: 19.12.2016 Ukrayna’nın Kharkiv şehrinin bulunduğu saat dilimi, Türkiye ile aynı olduğu için hangi şehirden Kharkiv’e giderseniz gidin bir saat farkı yaşamayacaksınız.
Belgrad Dolandırıcılık Yayın Tarihi: 12.12.2016 Dünya üzerinde hiçbir ülkenin güvenli olmadığı tartışmasız bir gerçek. Balkanlarda suç oranı en düşük olan şehir Belgrad’da güvenle gece sokaklarda gezebilir, sabahlara kadar gece kluplerinde sorunsuz eğlenebilirsiniz.
Prag Coğrafi Konumu Yayın Tarihi: 12.12.2016 Prag, Çek Cumhuriyetinin en büyük şehri olmasının yanı sıra aynı zamanda Başkenti konumundadır. Ayrıca Slovakya ve Çek Cumhuriyetinin birleştiği dönemlerde de yine başkent konumundaydı. Orta Bohemia’da ve Vitava Nehrinin tam üstünde yer almaktadır. Yaklaşık olarak 1,2 milyonluk bir nüfusa sahiptir.
Kazablanka - Marakeş Etkinlikler, Festivaller ve Fuarlar Yayın Tarihi: 12.12.2016 Fas’ta birçok etkinlik ve festival yılın belirli dönemlerinde yapılmaktadır. Örneğin, Kralın Taç Giyme Töreni ve Ulusal Bayram olan 30 Temmuz’da Fas’ın her şehrinde birbirinden güzel geçit törenleri ve halk festivalleri yapılır ve tüm Fas halkı bu ulusal bayramı sevinç içerisinde kutlar.
Budapeşte Coğrafi Konumu Yayın Tarihi: 12.12.2016 Budapeşte, Macaristan’ın başkenti konumundadır. İsmini Tuna nehrinin iki farklı yakasında yer alan peşte ve budanın 17 Kasım 1873 yılında birleşmesinden almıştır. Geçmiş zamanlarda Peşte ve Buda şehirleri Tuna nehri tarafından ayrılmıştı.
Odessa Resmi Dilleri Yayın Tarihi: 12.12.2016 Odessa resmi dili Ukrayna ile aynı olan Ukraynaca dilidir. Bu dil doğu Slav dillerine ait olan bir dil türüdür. Ukraynaca dili tamamen Kiril Alfabesi ile yazılan bir dildir. Ortak kelime haznesi çok geniş olan Ukraynaca, kendisine yakın olan Lehçe, Rusça ve Slovakça gibi Slav dilleriyle ortak bir kelime haznesine sahiptir.
Lviv Resmi Dilleri Yayın Tarihi: 12.12.2016 Lviv şehrinde kullanılan resmi dil Ukraynacadır. Her ne kadar resmi dil Ukraynaca olsa da, ülkede yaşayan yaşlı nüfusun hemen hemen hepsi Rusça’yı iyi seviyede bilmektedir ve sıklıkla konuşmaktadır.
Kiev Resmi Dilleri Yayın Tarihi: 12.12.2016 Kiev şehrine giderseniz İngilizceden ziyade Rusça ve Ukraynaca dillerini bilmenizde fayda olacaktır. Çünkü şehirde bu iki dil oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. 2001 yılında yapılan önergede nüfusun % 75’lik bölümü Ukraynaca’nın resmi dil olmasını, yaklaşık % 25’lik kısım ise Rusça’nın resmi dil olmasını istemiştir.
Kharkiv Resmi Dilleri Yayın Tarihi: 12.12.2016 Rusya ile uzun bir sınıra sahip olan Kharkiv şehrinde yaşayan vatandaşların büyük çoğunluğu günlük yaşamlarında Rusça konuşmaktadırlar. Kharkiv nüfusunun yaklaşık % 63,1’i etnik olarak Rus kökenli oldukları için şehirde Rusça dili hakimdir.
Belgrad Dini Kültür Yayın Tarihi: 07.12.2016 Belgrad tarihi geçmişinde birçok medeniyeti bünyesinde bulunduran çok uluslu bir şehirdir. Bu nedenle, Sırbistan'ın coğrafi konumu nedeniyle göç eden ya da savaş sonrası gelen milletler, Belgrad'da din ve kültürlerini özgürce yaşamışlardır.
Prag Ülke Yönetim Şekli Yayın Tarihi: 07.12.2016 Prag’ın yönetim şekil diğer birçok ülkeden daha farklıdır. Çünkü 2000 yılından bu yana ülke Prag da dahil olmak üzere 13 şehre ayrılmıştır. Bu illerin her biri kendi seçmiş olduğu il yöneticisine ve meclisine sahiptir.
Kazablanka Havalimanları Yayın Tarihi: 07.12.2016 Fas’ın birçok büyük şehrinde havalimanı bulunmaktadır. Başkent Rabat’ta bulunan Rabat Havalimanı’nın yanı sıra Rabat Havalimanı’ndan daha büyük bir havalimanı Fas’ın en büyük şehri Kazablanka’da bulunmaktadır.
Budapeşte Ülke Yönetim Şekli Yayın Tarihi: 07.12.2016 Budapeşte, 2. Dünya savaşının yaşandığı dönemlerde Nazi Almanya’sı ile birlikte hareket etti ve sonrasında Sovyet Rusya tarafından ele geçirilerek 1947 ile 1989 seneleri arasında komünist bir yönetim şekline geçiş yaptı.
Odessa Vize-Pasaport Yayın Tarihi: 07.12.2016 22 Aralık 2011 yılında Türkiye ile Ukrayna arasında imzalanan vatandaşların seyahatlerine ilişkin uluslararası anlaşma 1 Ağustos 2012 yılından itibaren devreye girmiştir. Bu sayede Türkiye vatandaşlarının 60 gün boyunca vizesiz olarak Ukrayna’da kalmaları sağlanmıştır. Ayrıca Mart 2017 tarihinde alınan karar ve Haziran 2017 yürürlüğe girmesiyle Ukrayna'ya pasaportsuz yeni çipli kimliklerle giriş çıkışlar başlamıştır.
Kiev Vize Pasaport Yayın Tarihi: 06.12.2016 Türkiye ile Ukrayna arasında gelişen dostluk sinyalleri 2012 yılında meyvesini verdikten sonra iki ülke arasında vize serbestliği gelmiştir. Bu sebeple Kiev şehrini ziyaret etmek isteyenlerin vize başvurusu yapmasına gerek kalmamıştır. Ayrıca Mart 2017 tarihinde alınan karar ve Haziran 2017 yürürlüğe girmesiyle Ukrayna'ya pasaportsuz yeni çipli kimliklerle giriş çıkışlar başlamıştır.
Kharkiv Vize-Pasaport Yayın Tarihi: 06.12.2016 Ukrayna’nın Rusya ile komşu durumunda bulunan Kharkiv şehrine gitmek için herhangi bir vize şartı yoktur. İlk olarak Ukrayna ile Türkiye arasında 2012 yılında yapılan anlaşmadan sonra vize şartı ortadan kaldırılmış ve en fazla 60 günlük vizesiz ziyaret hakkı Türk ve Ukraynalı vatandaşlara tanınmıştır. Ayrıca Mart 2017 tarihinde alınan karar ve Haziran 2017 yürürlüğe girmesiyle Ukrayna'ya pasaportsuz yeni çipli kimliklerle giriş çıkışlar başlamıştır.
Belgrad Deniz Suyu ve Kalitesi Yayın Tarihi: 28.11.2016 ​Balkanlarda tatil için turistlerin ilk aklına gelen şehir Belgraddır. Sırbistan’ın Karadağdan ayrılması ile artık Belgrad ve Sırbistan’ın deniz bağlantısı kalmamıştır. Eğer tatilin sizin için denize girmek demekse, ne yazık ki Sırbistan’da deniz yoktur.
Prag Etkinlik-Festival-Fuar Yayın Tarihi: 28.11.2016 Prag’da yıl boyu onlarca festival, etkinlik ve fuar düzenlenmektedir. Bunların başında paskalya festivali gelmektedir. Bu festivalde çek erkeklerin kadınlarının doğurgan bir yapıya kavuşmaları için söğüt ağacının dallarıyla dövmektedirler.
Kazablanka Dini Kültür Yayın Tarihi: 28.11.2016 Fas’ın büyük bir çoğunluğunu Araplar ve Berberiler oluşturmaktadır ve bu iki milletin dini İslam’dır. Nüfusun büyük bir çoğunluğu Müslümandır, mezhepleri ise Malikidir. Zaman içerisinde burada yoğun olarak bulunan Yahudi nüfus İslamlaşma sonrası git gide azalmıştır.Bugün Fas’ta birkaç küçük köy dışında Yahudi yerleşimi bulunmamaktadır.
Budapeşte Etkinlik - Festival - Fuar Yayın Tarihi: 28.11.2016 Budapeşte; dünyada etkinlik, fuar ve festival bakımından en zengin şehirlerden biridir. Budapeşte’de Kasım ayında düzenlenen Art Fair-Sanat fuarı, Ekim ayında düzenlenen ve oldukça ilgi çeken Autumn festivali, Eylül ayında düzenlenen Baroque festivali ve Kasım ayında düzenlenen Contemporary Drama festivalleri bulunmaktadır.
Odessa Bayrak ve Hikayesi Yayın Tarihi: 28.11.2016 Odessa bayrağı bir dikdörtgenin yatay ve eşit şekilde bölünerek oluşturulan iki şeritten ve alt şeridi sarı renkli, üst şeridi ise açık mavi renkli bir yapıya sahiptir. Bayrakta bulunan mavi renk ülkenin üzerindeki gökyüzünü ve barışı temsil ederken, sarı renk buğday tarlalarını ve refahı temsil etmektedir.
Lviv Bayrak ve Hikayesi Yayın Tarihi: 28.11.2016 Lviv şehrinin kendine özel bir bayrağı ve amblemi bulunmaktadır. Bu bayrak Ukrayna’nın da simgesi olan mavi ve sarı renklerinden oluşmuştur. Bayrağın üzerindeki amblemin arka planı mavi renktedir. Amblemin içinde ise öncelikle sarı renkte olan ve üst, sağ yan ve alt kısımları kaplayan bir çerçeve bulunmaktadır. Bu çerçevenin içerisinde bir kale girişi yer alır. Kalenin giriş kapısında ise görkemli bir aslan bulunmaktadır.
Kiev Bayrak ve Hikayesi Yayın Tarihi: 28.11.2016 Kiev’in bayrağında arka planda gök mavisi bir zemin vardır. Dikdörtgen şeklindeki bayrağın orta kısmında bir melek bulunmaktadır. Bu melek, Hristiyanlıktaki büyük melekler olarak bilinen 3 melekten biridir.
Kharkiv Bayrak ve Hikayesi Yayın Tarihi: 28.11.2016 Kharkiv şehrinin bayrağının arka planı mordur. Bayrağın orta kısmında dış tarafı çiçeklerle ve 4 adet buğdayla kaplı bir dış çerçeve bulunmakta, çerçevenin en üst kısmında içinde 6 köşeli yıldız olan bir kitap, içerisinde ise dikdörtgen bir şeklin içinde çiçek ve sağlıkçı sembolleri yer almaktadır. Bu dikdörtgenin iç bölümünün arka planı yeşil renktedir.
Belgrad Çocuklu Tatil Yayın Tarihi: 21.11.2016 Balkanları gidip görmek ve sessiz bir tatil yapmak için Sırbistan’a gitmeyi düşünen ailelerin en büyük tercihi tabi ki vize sorunu olmayan Belgrad şehridir. Yıllık izinlerini en iyi şekilde çocuklarıyla değerlendirmek isteyen aile büyükleri, hem ekonomik hem de kendi ülkelerine yakın ülkeleri tercih ediyorlar.
Prag Mimari Yapısı Yayın Tarihi: 21.11.2016 Prag’ın mimarı yapısı genel olarak Gotik, Barok, Roman, Rönesans, Yeni sanat akımı ve Modern sanat akımının çeşitli ve eşsiz örneklerinden meydana gelmektedir. Ancak bunlar arasında en çok etkili olanlar yine Gotik ve Roman mimarisidir.
Kazablanka Nüfus–Cinsiyet Dağılımı Yayın Tarihi: 21.11.2016 Fas, Afrika ve Arap ülkeleri içerisinde Mısır, Sudan ve Cezayir’den sonra en kalabalık dördüncü nüfusa sahiptir. Genç ve dinamik bir nüfusa sahip olan Fas’ın büyük bir bölümü Berberilerden oluşmaktadır. Ancak İslamiyet’in doğuşu ve İslam fetihlerinden sonra buraya birçok Arap göçü olmuş ve tarih içerisinde buranın Araplaştırılması konusunda birçok girişim olmuştur.
Budapeşte Mimari Yapısı Yayın Tarihi: 21.11.2016 Budapeşte şehrini gece ve gündüz olarak iki farklı şekilde değerlendirmek gerekiyor. Mimari olarak özen gösterilerek inşa edilen bu eşsiz şehirde çoğunlukla Gotik mimarisi ön plana çıkmaktadır. Şehirde birçok yapıda bu mimarinin izlerini bulmanız mümkün. Bunun dışında Rönesans mimarisi de göze çarpan mimarilerden bir tanesidir. Budapeşte; Rönesans mimarisinin en güzel örneklerini bulabileceğiniz nadir şehirlerden biridir.
Odessa Coğrafi Konumu Yayın Tarihi: 21.11.2016 Odessa, Ukrayna’nın güneybatısında yer alan ve Karadeniz’e kıyısı olan en büyük ve turistik şehirlerinden biridir. Ülkedeki diğer şehirler arasında en büyük öneme sahip olan şehirdir. Bunun nedeni şehrin tam bir liman şehri olmasıdır. Tam bir ticaret şehri olarak nitelendirilen Odessa, ülkenin en büyük limanına sahiptir.
Lviv Coğrafi Konumu Yayın Tarihi: 21.11.2016 Lviv şehri Ukrayna’nın en batısında bulunmakta olup Polonya sınırına 70 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Lviv’in güney batısında ise Slovenya ve Macaristan bulunmaktadır.
Kiev Coğrafi Konumu Yayın Tarihi: 21.11.2016 Ukrayna’nın başkenti olan Kiev şehri ülkenin hemen hemen tam ortasında bulunmaktadır. Ülkenin ağırlık merkezi olarak kabul edilebilecek noktanın biraz kuzeyinde yer alan Kiev şehrinin tam ortasından Dinyeper nehri geçmektedir. Şehrin turistik mekanları ve genel anlamda otelleri de bu nehrin çevresinde yer almaktadır.
Kharkiv Coğrafi Konumu Yayın Tarihi: 21.11.2016 Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan Kharkiv, ülkenin kuzey doğu bölümünde yer almaktadır. 350 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahiptir. 1,43 milyon kişinin yaşadığı bu şehirdeki nüfus yoğunluğu kilometrekarede 4,500’dür. Şehrin rakımı ise 152 metredir.
Belgrad Coğrafi Konumu Yayın Tarihi: 14.11.2016 Tuna ve Sava nehirlerinin birleşerek oluştuğu plato olan Belgrad, balkanların tam ortasında ve Güneydoğu Avrupanın en büyük şehirlerinden birisidir. Belgrad coğrafi konumu nedeniyle sürekli stratejik savaşların arasında kalarak, farklı milletlerden gelen insanların akınına uğradı.
Prag Araç Kiralama Yayın Tarihi: 14.11.2016 Prag, diğer tüm şehirlerde olduğu gibi araç kiralama işlemlerinin yaygın şekilde yapıldığı bir şehirdir. Bu nedenle Prag tatilinizde araç kiralama konusunda hiçbir problem yaşamazsınız. Araç kiralama işlemleri iki farklı şekilde yapılmaktadır.
Kazablanka Resmi Tatiller Yayın Tarihi: 14.11.2016 Her ülkede olduğu gibi Fas’ta da belirli günler ve haftalarda ülke genelinde resmi tatil uygulaması yapılmaktadır. Fas ziyaretiniz öncesinde bu tarihlerden haberdar olmak, ziyaretinizi bu tarihlerden birine denk getirip zorluk çekmemeniz açısından büyük önem taşımaktadır.
Budapeşte Araç Kiralama Yayın Tarihi: 14.11.2016 Budapeşte’de dilerseniz havalimanında, dilerseniz de şehir merkezinde araç kiralayabiliyorsunuz. Kiralanan araçları aynı zamanda iptal de edebiliyorsunuz. Ancak iptal işlemleri için belirli koşullar bulunmaktadır. Genellikle kiralanan araçları iptal etmek için kiralama süresinden 24 saat önce araç kiralama firmasına durumu bildirmeniz gerekiyor. Bu sayede hiçbir ücret ödemenizde gerek kalmıyor.
Odessa Ülke Yönetim Şekli Yayın Tarihi: 14.11.2016 Sovyetler birliğinin dağılmasıyla bağımsızlık ilan eden Ukrayna’nın yönetim şekli cumhuriyettir. İnsanlar tarafından 5 senede bir defa seçilen cumhurbaşkanı direkt olarak başbakanın atamasını yapar ve yapılan bu atamaların parlamento tarafınca onaylanması gerekmektedir. Bu sistem 2006 yılında ciddi değişikliklere uğramıştır.
Lviv Ülke Yönetim Şekli Yayın Tarihi: 14.11.2016 Lviv şehrinin bağlı olduğu Ukrayna uzun yıllar boyunca Sovyet Rusya tarafından yönetildikten sonra kendi yönetim şekillerini cumhuriyet olarak belirlemiştir. Şu anda ülkede başkanlık tipi cumhuriyet olarak adlandırılan bir yönetim şekli hakimdir. Bu yönetim şekline göre halkın verdiği oylarla belirlenen ve 5 yılda bir seçilen devlet başkanı ülkede oldukça fazla yetki sahibidir.
Kiev Ülke Yönetim Şekli Yayın Tarihi: 14.11.2016 Ukrayna’nın başkenti olan Kiev, ülkenin en batıya yakın ve en demokrat ili olarak ön plana çıkmaktadır. Kiev şehrinde genellikle oyların büyük kısmı Avrupa Birliği ile uyum içinde çalışan Ulusal Demokratik Partiye gitmektedir.
Kharkiv Ülke Yönetim Şekli Yayın Tarihi: 14.11.2016 Ukrayna’nın Rusya ile kuzey doğu sınırının büyük bir bölümünü oluşturan Kharkiv şehri, ülke genelinde olduğu gibi cumhuriyet hükümlerine tabidir. Hem hükümet, hem de devlet başkanı halk tarafından seçilmektedir.
Belgrad Bilim - Kültür - Sanat Yayın Tarihi: 07.11.2016 Belgrad dünya üzerindeki konumu nedeniyle geçmiş tarihten bu yana Osmanlı Devleti , Bizans gibi bir çok imparatorluğun tarihi mimari yapısı ve kültürel kalıntılarını her alanda yansıtmaktadır. Çok uluslu bir tarihi geçmişi olan Belgrad, Doğu ve Batı arasında bir köprü görevi görür. Belgrad hem sahip olduğu tarihi kültürü ile hem de yeni modern hayatı ile turistlerin ilgisini çekmektedir.
Prag Havalimanları Yayın Tarihi: 07.11.2016 Prag şehrinde yalnızca Václav Havel Havalimanı ismindeki havaalanı yer almaktadır. Çek Cumhuriyetinin en büyük havalimanı olan bu tesis; Orta ve Doğu Avrupanın da en büyük havalimanlarından bir tanesidir. Prag şehrinin merkezine yalnızca 10 kilometre mesafededir. Havalimanının rakımı ise 380 metredir.
Kazablanka Balayı Durumu Romantizm Yayın Tarihi: 07.11.2016 Fas, tarihi ve doğal güzellikleri ile birçok turistin ilgisini çeken bir ülke olmuştur. Özellikle Kazablanka, bu güzellikler içerisinde ayrı bir öneme sahip olup Fas’ı ziyaret eden turistlerin hemen hemen hepsi Kazablanka’yı görmeden dönmezler. Hal böyle olunca, Fas yeni evli çiftlerin balayı tatillerini geçirmeleri açısından da güzel bir tercih olarak karşımıza çıkmaktadır.
Budapeşte Havalimanları Yayın Tarihi: 07.11.2016 Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’de yalnızca 1 adet havalimanı bulunmaktadır. İsmini şehirden alan Budapeşte Havalimanı, tüm ülkedeki 4 ticari havaalanının en büyüğüdür. Budapeşte havalimanının kötü bir özelliği, şehir merkezinden yaklaşık 16 kilometre uzak olmasıdır.
Odessa Etkinlik, Festival ve Fuar Yayın Tarihi: 07.11.2016 Odessa festival, etkinlik ve fuar bakımından oldukça hareketli bir şehirdir. Şehirde kutlanan festivallerin başında Humorina festivali gelmektedir. Bu festival dünya genelinde kutlanan şaka festivali olsa bile, Odessa şehrinde farklı bir coşku ile kutlanmaktadır.
Lviv Etkinlik - Festival - Fuar Yayın Tarihi: 07.11.2016 Oldukça renkli ve eğlenceli bir şehir olarak ön plana çıkan Lviv şehrinde yıl içerisinde birbirinden farklı etkinlikler ve festivaller düzenlenmektedir. Özellikle bazı festivaller o kadar popüler bir hale gelmiştir ki turistlerin yoğun olarak Lviv şehrine seyahat ettiği bu tarihlerde Lviv otellerinde rezervasyon yapmak ya da araç kiralamak dahi zordur.
Kiev Etkinlik - Festival - Fuar Yayın Tarihi: 07.11.2016 Ukrayna’nın başkenti Kiev’de birbirinden çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Özellikle turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu şehirde hemen hemen her ay bir ya da daha fazla büyük etkinlik gerçekleştirilmektedir.
Kharkiv Etkinlik - Festival - Fuar Yayın Tarihi: 07.11.2016 Ukrayna’nın kuzey doğusunda yer alan Kharkiv şehri festival, fuar ve etkinlik anlamında çok zengin denilemeyecek bir şehir olsa da hatrı sayılır miktarda çeşitli etkinliklere denk gelme ihtimali de yüksektir.
Belgrad Bayrak Ve Hikayesi Yayın Tarihi: 01.11.2016 Bayrak sadece üstünde çizgiler veya renkler olan bir bez parçası değildir. Her milletin kendi bayrağı kendine özel anlamlar hikayeler içerir. Sırbistan bayrağına baktığımızda ; 1992-2006 tarihine kadar bir çok kez form değiştiren Belgrad bayrağı ; 2011
Prag Dini Kültür Yayın Tarihi: 01.11.2016 ​Prag, Avrupa Birliğinde yer alan ülkeler arasında Estonya’dan sonra en fazla ateist nüfus barındıran yerleşim yerleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Bu nedenle Prag ve aynı zamanda ülke nüfusunun neredeyse % 60 oranında bir kısmının dini bir inancı bulunmamaktadır.
Kazablanka Yıllık Hava Durumu Yayın Tarihi: 01.11.2016 Fas’ın en büyük kenti olan Kazablanka ve bir diğer turistik kenti olan Marakeş’te yıllık hava durumu klasik Akdeniz iklimi ile örtüşmektedir. Buralarda görülen Akdeniz iklimi tüm ülkeye de hakimdir. Akdeniz iklimi, Türkiye’nin güney illerinde de görüldüğü için Türk insanı Fas’ın havasına fazla bir yabancılık çekmemektedir.
Budapeşte Dini Kültür Yayın Tarihi: 01.11.2016 Budapeşte şehrinde çeşitli dini kültürler bulunmaktadır. Özellikle 2. Dünya savaşından önce şehir nüfusunun büyük bir kısmını roman Katolikler oluşturmaktaydı. Bunun dışında büyük ölçüde Protestan dinine mensup insanlar ve az miktarda Rum Ortodoksları bulunmaktaydı
Odessa Mimari Yapısı Yayın Tarihi: 01.11.2016 Tüm dünya tarafından Karadeniz’in inci olarak kabul edilen Odessa, çok tarihi bir liman kentidir. Odessa’nın en ünlü mimari yapılarından biri meşhur merdivenleridir. Ünlü filmlere de konu olmayı başaran bu merdivenler liman bölgesine kadar uzanmaktadır.
Lviv Mimari Yapısı Yayın Tarihi: 01.11.2016 ​Ukrayna’nın Lviv şehrinin Polonya hakimiyeti altında kaldığı 13 ile 18. yüzyıllar arasında şehre birçok tarihi kiliseler ve farklı mimarı yapılar kazandırılmıştır. 1527 ve 1556 yıllarında Lviv şehrinde meydana gelen yangınlar nedeniyle Lviv birçok sükseli mimari yapılarını kaybetmiştir.
Kiev Mimari Yapısı Yayın Tarihi: 01.11.2016 Hemen hemen her şehir yaşadığı tarihinden birçok mimarı yapıyı bünyesinde barındırır. Kiev şehri de bu konuda oldukça zengin mimari yapılara sahiptir. Şehir üzerinde yaşayan son milenyumdaki uygarlıklara ve toplumlara ait birşeyler bulmak mümkündür.
Kharkiv Mimari Yapısı Yayın Tarihi: 01.11.2016 Tarih boyunca birçok farklı medeniyete kucak açmış olan Kharkiv şehrinin herbir köşesinde tarihten kalıntılara rastlamak mümkündür. Milattan önce yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlayan Kharkiv’de eski yapılara rastlamak her ne kadar mümkün olsa da, şehir son yıllarda yüzünü yenilemiş ve modern mimari yapıları bünyesine kazandırmıştır.
Belgrad Balayı Durumu Yayın Tarihi: 25.10.2016 Yaz aylarında şenlenen doğa ile Balkanlarda aşk başkadır. Yaz aylarında evlenen çiftler balayı için Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı tercih etmektedir. Belgrad balayı durumu henüz kesinleşmemiş ya da uzaklara gitmek istemeyeen çiftler için doğru tercih olacaktır.
Prag Nüfus - Cinsiyet Dağılımı Yayın Tarihi: 25.10.2016 Prag nüfusunun büyük bir kısmı erkeklerden oluşmaktadır. % 46 oranında kadın nüfusuna sahip olan Prag’ın % 54’lük oranını ise erkekler oluşturmaktadır. Bu oranlar 15 yıl önce yapılan nüfus sayımında da birbirbirine oldukça yakın çıkmıştır. Ancak daha öncesinde erkek nüfusu çok daha fazlaydı.
Budapeşte Nüfus - Cinsiyet Dağılımı Yayın Tarihi: 25.10.2016 Budapeşte şehrinin en son nüfus sayımı 2012 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu sayıma göre Budapeşte şehrinde 1.732.000 insan yaşamaktadır. Şehirde yapılan önceki nüfus sayımlarına bakıldığında bir yükseliş gözlemlenmektedir. 2003 yılında yapılan sayımda 1.719.343 kişi çıkmıştır. Genel olarak şehirde bulunan turistlerin sayısı normal nüfusa yakındır.
Odessa Araç Kiralama Yayın Tarihi: 25.10.2016 Ukrayna’nın en önemli ve turistik yerleşim yerlerinden biri olan Odessa şehrine tatil yapmak için gidiyorsanız ve rahatınıza düşkünseniz, bir araç kiralama firması ile temasa geçmekte fayda bulunuyor. 1,12 milyonluk Odessa nüfusuna yetecek kadar bir toplu taşımaya sahip olan ve ulaşımı oldukça ucuz olan bu şehirde araç kiralamak biraz lükse kaçmak olarak algılanabilmektedir.
Lviv Araç Kiralama Yayın Tarihi: 25.10.2016 ​Lviv şehrine turistik amaçla gidiyorsanız ve rahatınıza düşkünseniz kesinlikle Lviv şehrinde bir araç kiralamanızı öneririz. Çünkü şehirde ulaşımın ucuzluğu kadar, araç kiralamak da oldukça ucuzdur.
Kiev Araç Kiralama Yayın Tarihi: 25.10.2016 Ukrayna’nın başkenti Kiev şehrinde kaliteli ve rahat bir tatil geçirmek isteyenler için araç kiralamak oldukça işinizi kolaylaştıracaktır. Kiev şehrinde bulunan 2 farklı havalimanından da direk araç kiralayabileceğiniz gibi, şehir merkezinden de dilediğiniz zaman araç kiralayabilir ve Kieve yakın şehirleri ziyaret edebilirsiniz.
Kharkiv Araç Kiralama Yayın Tarihi: 25.10.2016 Kharkiv şehrinde araç kiralamadan önce kesinlikle internetten bir ön rezervasyon yaptırmak gerekmektedir. Aksi taktirde şehirde araç bulma sıkıntısı yaşayabilirsiniz.
Belgrad Havalimanı Yayın Tarihi: 19.10.2016 Sırbistan’ın başkentinde olan Nikola Tesla Havalimanı, şehrin güneyinde yer alan havalimanıdır. Belgrad havalanının eski adı Surcin Havalimanı olarak bilinirdi. 2006’da Nikola Tesla Havalimanı adını alan Belgrad havalimanının yeri değişmeyerek hala şehir merkezi havalimanında 18 km mesafededir.
Prag Resmi Tatiller Yayın Tarihi: 19.10.2016 Dünya genelinde belirli günlerin bayram ilan edilmesi beraberinde bu özel günlerin resmi tatil olarak kabul edilmesine de yol açmıştır. Prag şehrinde de belirli günlerde resmi tatil uygulaması yapılmaktadır.
Budapeşte Resmi Tatiller Yayın Tarihi: 19.10.2016 Budapeşte şehrinde diğer tüm şehirlerde olduğu gibi belirli günlerde resmi tatiller ilan edilmiştir. 25-26 Aralık Noel olarak kutlandığından resmi tatildir. Bunun dışında 23 Ekim Cumhuriyetin ilan edilişi, 1 Kasım Hristiyan Bayramı, 20 Ağustos Anayasa bayramı, 1 Mayıs İşçi bayramı, 15 Mart Milli Bayram, 24 Mayıs Pentecost ve 1 Ocak yeni yıl tatilleri bulunmaktadır.
Odessa Havalimanları Yayın Tarihi: 19.10.2016 Büyük bir turistik merkez olarak gösterilen Odessa şehrinde sadece bir adet havalimanı bulunmaktadır. Havalimanının ismi “Odesssa Central Havalimanı”dır. Burası hemen hemen tüm hava şirketlerinin iniş yaptığı devasa büyüklükte bir havalimanıdır.
Lviv Havalimanları Yayın Tarihi: 19.10.2016 Lviv’e gitmek isteyenler için uçuşla seyahat etmek en mantıklı tercihtir. Ukrayna’da yer alan toplam 23 havaalanından 1 tanesi de Lviv’de bulunan “Lviv Danylo Halytskyi Uluslararası Havalimanı”dır. Şehrin merkezinden yaklaşık 6 kilometre mesafede bulunan bu havalimanı 1929 yılından beri hizmet vermektedir.
Kiev Havalimanları Yayın Tarihi: 19.10.2016 Ukrayna’nın başkenti olan Kiev şehrine havayolu ile ulaşmak isterseniz sizin için 2 farklı alternatif bulunmaktadır. Şehirde bir büyük, bir de küçük uluslararası havalimanı bulunmaktadır. Bunlardan ilki olan Borispol Havalimanı şehrin merkezinden 30 kilometre mesafededir. Şehirdeki diğer havalimanı ise Kiev’in güney eteklerinde yer alan Zhulhany Havalimanıdır.
Kharkiv Havalimanları Yayın Tarihi: 19.10.2016 Kharkiv şehrinde 1 adet uluslararası havalimanı bulunmaktadır. İsmini şehirden alan Kharkiv Havalimanı şehrin güney doğusunda yer almaktadır. Kharkiv Havalimanındaki ana terminal 1950 yılında inşa edilmiştir. 2012 Avrupa Şampiyonasının Ukrayna ve Polonya ülkelerine verilmesinden sonra klasik stildeki ana terminal VIP terminaline dönüştürülmüş ve ana terminal binası olarak modern bir bina inşa edilmiştir.
Belgrad Alışveriş Yayın Tarihi: 12.10.2016 Tatil için yurtdışına çıkmak isteyenler için Belgrad sahilleri, extreme sporları, ünlü gece hayatı ile biçilmez bir kaftan. Belgrad Türkiye’ye göre ucuz bir şehir olduğu için, turistler Belgrad’ı tercih etmektedirler. Belgrad’da alışveriş için mağazalar ünlü markaların şubeleri vardır. Belgrad’a kadar gidip de Knez Mihailova Caddesinden alışveriş yapmadan, sevdiklerinize hediye almadan dönmemelisiniz.
Prag Balayı Durumu-Romantizm Yayın Tarihi: 12.10.2016 Prag, dünya genellemesine bakıldığı zaman balayı durumu açsından en üst sıralarda olmasa da oldukça tercih edilen şehirlerden biridir. Ayrıca şehrin genel yapısı ve mekânları romantik bir tatil geçirmek için tasarlanmış gibi duruyor.
Budapeşte Balayı Durumu-Romantizm Yayın Tarihi: 12.10.2016 Günümüzde özellikle evli çiftlerin balayı tatillerini geçirmek için tercih ettiği tatil yerlerinin başında Budapeşte gelmektedir. Romantizmin en güzel yaşandığı yerlerden biri olan Budapeşte, yeni evli çiftlerin güzel bir balayı geçirmesi için tüm özelliklere sahip bir şehirdir.
Odessa Dini Kültür Yayın Tarihi: 12.10.2016 Ukrayna’nın en büyüleyici şehirlerinden olan Odessa’nın resmi dini Hristiyanlıktır. Bu bağlamda şehrin büyük bir kısmını Ortodokslar oluşturmaktadır.
Lviv Dini Kültür Yayın Tarihi: 12.10.2016 Lviv şehri dini anlamda oldukça farklı dinlerin birleşiminden oluşmuştur denilebilir. Lviv şehrinde bulunan nüfusun yalnızca % 57’si Katoliktir. Geriye kalan oranın % 32’si Ortodoks, % 2’si Protestan, diğer dinler % 3 ve Judism % 0,1. Tüm bunların yanında Lviv şehrinde bulunan nüfusun içinde Ateistleri de barındıran % 4’lük kısmının ise hiçbir dinle ilişkisi bulunmamaktadır.
Kiev Dini Kültür Yayın Tarihi: 12.10.2016 130’dan fazla milliyet ve eknik grubu içerisinde barındıran Kiev şehrinde Hristiyanlık ağır basmaktadır. Şehirde Ortodoks nüfusunun yoğun olduğu bilinmektedir. Kiev şehrinde yer alan ve çok azınlık olan Müslümanlar ise Tatarlar, Çerkesler, Gürcüler ve Sovyet Rusya’dan kalan diğer milliyete sahip ülkelerden oluşmaktadır.
Kharkiv Dini Kültür Yayın Tarihi: 12.10.2016 Kharkiv Ukrayna’nın doğusundaki çok önemli bir dini merkezdir. Şehirde birçok eski ve yeni katedraller ve kiliseler bulunmaktadır. Bu yapılar 1680 yılından günümüze kadar yapılan ve hem tarihi hem de turistik değeri yüksek yapılardır.
Belgrad Yıllık Hava Durumu Yayın Tarihi: 03.10.2016 Güney Doğu Avrupa’da doğal güzellikleri , gece hayatı ve tatil yapmak için ünlü plajları ile nam salan Sırbistan’ın başkenti Belgrad, ılıman iklime sahiptir. Kış mevsimi uzun sürmekle beraber, en soğuk ay Ocaktır.
Prag Yıllık Hava Durumu Yayın Tarihi: 03.10.2016 Prag şehri okyanus iklimi ile nemli karasal iklimin tam ortasında kalmış bir şehirdir. Kış aylarında genellikle hava sıcaklığı ortalama 0 derece civarında sürmektedir ve şehir çok az miktarda güneş ışığı görür.
Budapeşte Yıllık Hava Durumu Yayın Tarihi: 03.10.2016 Budapeşte şehrinde okyanus ikliminin özellikleri görülmektedir. Kış ayları soğuk olabilmektedir ve şehir çok az miktarda güneş ışığı almaktadır. Genellikle yıl içinde bol miktarda kar yağışı alan Budapeştede Aralık ayının ortası ile Şubat ayının ortası arasında geceleri genellikle -10 derecelilere ulaşılmaktadır.
Odessa Nüfus-Cinsiyet Dağılımı Yayın Tarihi: 03.10.2016 Odessa şehrinin nüfusu 1,12 milyondur. Ülkedeki şehirler arasında nüfus yoğunluğu olarak 4. en kalabalık şehirdir. Ülkedeki en kalabalık şehir ise 2,69 milyonla Kiev’dir. Odessa’da kadın nüfus erkek nüfustan çok daha fazladır. Özellikle şehrin tarih boyunca çeşitli savaşlara sahne olması, bunun nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir.
Lviv Nüfus-Cinsiyet Dağılımı Yayın Tarihi: 03.10.2016 Ukrayna’nın en batısında yer alan Lviv kenti gittikçe yükselen bir nüfus grafiğine sahne olmaktadır. Ülkedeki nüfus 1955 yılı verilerine göre 380,000 olarak ölçülürken, yıl 2001’e gelindiğinde bu sayının 725,000 olduğu görülmüştür. Günümüzde ise Ukrayna’nın Lviv kentinin nüfusu 860,000’dir.
Kiev Nüfus - Cinsiyet Dağılımı Yayın Tarihi: 03.10.2016 Başkent Kiev’de 2013 yılı resmi nüfus sayımına göre tam 2,847,200 kişi yaşamaktadır. Bu sayının şu anda 3,5 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir.
Kharkiv Nüfus-Cinsiyet Dağılımı Yayın Tarihi: 03.10.2016 Ukrayna’nın başkent Kiev’den sonra en büyük şehri olarak gösterilen Kharkiv’de 2014 yılı verilerine göre toplam 1,43 milyon kişi yaşamaktadır.
Belgrad Nüfus Yayın Tarihi: 27.09.2016 Sırbistan’da her 10 yılda bir nufüs sayım işlemi yapılır. 2015 Sırbistan Cumhuriyeti İstatistik Kurumu tarafından yapılan sayım ile nüfus 7.114.393 olarak belirlenmiştir. Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad’ın nüfüsu ise 1.351 milyon olarak kayıtlara geçmiştir. Belgrad tarihi geçmişi nedeniyle çok uluslu bir demografiye sahiptir.
Prag Para Birimi Yayın Tarihi: 27.09.2016 Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag’da kullanılan para biriminin adı Çek korunasıdır. 1 Türk Lirası yaklaşık 8,1 Çek korunasına denk gelmektedir. Prag para biriminin kısaltması ise “CZK”dir.
Budapeşte Para Birimi Yayın Tarihi: 27.09.2016 Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’ye tatil için gitmeye karar verirseniz, gitmeden önce Budapeşte para birimi ile ilgili bilgi sahibi olmanız önemlidir. Macar forinti isimli bir para birimi kullanılan Budapeşte’ye gitmeden önce Türkiye’de bir miktar Türk lirası bozdurarak forint alırsanız Budapeşte’ye gitmeden önce paraları biraz tanıyabilirsiniz.
Odessa Resmi Tatiller Yayın Tarihi: 27.09.2016 Odessa’da birçok resmi tatil bulunmaktadır. Bunların başında Odessa’nın doğum günü olan 2 Eylül gelmektedir. Bunun dışında yılbaşı günlerinde ve 7 Ocak tarihinde kutlanan Noellerde de resmi tatil uygulanmaktadır. Bunların dışında tüm dünyada uygulanan 8 Mart Dünya Kadınlar gününde ve 1-2 Mayıs işçi bayramları da resmi tatil ilan edilmiştir.
Lviv Resmi Tatiller Yayın Tarihi: 27.09.2016 Lviv şehrinde yaşayanlar ülkemizdeki gibi birtakım resmi tatil günlerine sahiptir ve bu günlerde tüm kamu kurumları kapanmakta, memurlar çalışmamaktadır. Bu sebeple Lviv şehrine tatil yapmaya giderken bu günlerin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Kiev Resmi Tatiller Yayın Tarihi: 27.09.2016 Kiev şehrinde bir tatile gitmeden önce, o şehirde kutlanan resmi tatilleri incelemeniz çok önemlidir. Bazen ülkede kutlanan resmi tatile denk gelen tatillerde çoğu dükkanı açık bulamamak tatilinizi zehir edecektir.
Kharkiv Resmi Tatiller Yayın Tarihi: 27.09.2016 Ukrayna’nın tatil denince akla gelen şehirlerinden Kharkiv şehrinde uygulanan resmi tatiller, tüm Ukrayna’da uygulanan resmi tatillerden farklılık göstermemektedir. Şehre özel resmi tatil olarak belirlenmiş bir gün olmadığından, ülke genelindeki günler Kharkiv şehri için de geçerlidir.
Odessa Balayı Durumu - Romantizm Yayın Tarihi: 19.09.2016 Odessa şehri genel olarak balayı için en çok tercih edilen şehirlerden biridir. Yeni evlenen çiftlerin birçoğu balayını bu şehirde geçirmektedir. Yeni evli çiftlerin eşsiz bir balayı deneyimi yaşamaları için tüm oteller seferber olmuş durumdadır. Ayrıca Avrupa’nın en romantik otelleri yine bu şehirde bulunmaktadır.
Lviv Balayı Durumu - Romantizm Yayın Tarihi: 19.09.2016 Ukrayna’nın Lviv şehri yeni evlenmiş çiftlerin balayı yapmaları için oldukça güzel bir şehirdir. Bu şehirde yapılacak 3 günlük bir tura katılmak oldukça eğlenceli ve doğru bir tercih olacaktır. Lviv şehrinde yapılacak ufak bir şehir turunun ardından Rynok meydanında vakit geçirilebilir ve şehrin yüksek noktalarından biri olan Town Hall’e giderek güzel bir şehir manzarası izleyebilirsiniz.
Kiev Balayı Durumu - Romantizm Yayın Tarihi: 19.09.2016 Kiev şehrinde bir balayı geçirmek özellikle antika denebilecek kadar tarihi yapıları seven yeni evli çiftler için balayı geçirilecek en iyi şehirlerin başında gelmektedir. Çünkü bu şehir Doğu Avrupa’nın en eski şehirlerinden biridir. Kiev şehrinin merkezindeki caddeler tatil günlerinde trafiğe kapatılmaktadır. Bu da özellikle haftasonu şehri gezilmesi cazip bir merkez yapmaktadır. Kiev şehrinde balayı yapmak isteyenlerin hoşlanması gereken bir başka şey de müze ve tiyatrolardır.
Kharkiv Balayı Durumu - Romantizm Yayın Tarihi: 19.09.2016 ​Kharkiv şehri balayını geçirmek isteyen çiftler için orta seviyede bir tatil merkezidir. Kharkiv şehrinde bulunan oteller seviye olarak oldukça yüksektir. Balayı geçirmek için rahat bir otelde uygun fiyatlarla konaklayabilirsiniz. Fakat şehirde Sovyet Rusya’nın esintilerinin hala devam etmesi sebebiyle çok romantik zaman geçirilmesi pek mümkün değildir.
Lviv Yıllık Hava Durumu Yayın Tarihi: 07.09.2016 Lviv şehrinde kış ayları soğuk, yaz ayları ise ılık geçer. İklimi karasal iklimdir ve neme sahiptir. Kış aylarının en ortası olan Ocak ayında ortalama sıcaklık -3,1 derecedir. Yazın en sıcak ayı olan Temmuz ayında ortalama sıcaklık ise 18.3 derecedir. Lviv şehrinde ilginç bir şekilde en fazla yağış yaz aylarında yaşanır. Şehrin yıllık aldığı güneş ışığının miktarı ise 1804 saattir. Bu da günlük ortalama 5 saate tekabül etmektedir.
Lviv Para Birimi Yayın Tarihi: 07.09.2016 Lviv şehrinde kullanılan resmi para biriminin adı Grivnadır. Grivna’yı Türk Lirası olarak değerlendirirsek, bizdeki kuruşa verilen isim de Kopiyka’dır. 100 Kopiyka, 1 Grivna etmektedir. Ülkede 1996 yılından beri kullanılan para birimi olan Grivnanın değeri, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumdan dolayı biraz düşüktür. Ukrayna’da 1 Türk Lirasını bozdurmak isterseniz karşılığında 8,5 Grivna alabilirsiniz.
Kiev Yıllık Hava Durumu Yayın Tarihi: 07.09.2016 Ukrayna’nın başkenti olan Kiev şehrine nemli karasal iklim hakimdir. Şehirde en sıcak aylar Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bu aylarda ortalama sıcaklık değeri 13.8 ile 24.8 derece arasında değişmektedir. Şehirdeki en soğuk aylar ise Türkiye’de olduğu gibi Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır. Bu aylarda sıcaklık -4,6 ile -1,1 dereceleri arasında değişmektedir.
Kiev Para Birimi Yayın Tarihi: 07.09.2016 Ukrayna’nın başkenti olan Kiev’de güzel bir tatile çıkmadan önce elinize bir miktar Ukrayna’nın para birimi olan Grivna almanızda fayda var. Ukrayna’ya elinizde Türk Liraları ile gittiğiniz taktirde hem bu parayı bir yerde harcayamazsınız, hem de değerinden düşük bir oranla bozdurmak zorunda kalabilirsiniz.
Kharkiv Yıllık Hava Durumu Yayın Tarihi: 07.09.2016 Ukrayna’nın kuzey-doğu bölgesinde yer alan Kharkiv şehrinde kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise kurak ve çok sıcak geçmektedir. Kharkiv’in havası Avrupa’dan gelen hava dalgalarından çok etkilenir. Atlantik Okyanusundan gelen hava akımları şehirdeki havanın nemlenmesine, kuzeyden gelen dalgalar ise havanın kuraklaşmasına neden olmaktadır.
Kharkiv Para Birimi Yayın Tarihi: 07.09.2016 Kharkiv’e tatile giderseniz, gitmeden önce bir miktar paranızı Ukrayna’nın para birimi olan Grivna’ya dönüştürmeniz mantıklı olacaktır. 2 Eylül 1996 tarihinden beri ülkede kullanılan Grivna; Ukrayna’nın Rusya ile yaşadığı askeri gerginlik ve genel anlamdaki ekonomik sıkıntılar nedeniyle oldukça değeri düşük bir para birimidir.
Odessa Yıllık Hava Durumu Yayın Tarihi: 01.09.2016 Odessa Ukrayna’ya bağlı bir şehir olduğundan dolayı genellikle insanların aklına soğuk bir şehir olarak gelmektedir. Ancak bu düşünce sadece kış ayları için geçerlidir. Şehirde hava durumu Aralık aylarında -1 derece iken, Ocak ve Şubat aylarında -20 derecenin üzerine çıkmaktadır. 2001 yılında -38 dereceyle son 60 yılının en soğuk dönemini geçiren Odessa’da tüm suların buz tuttuğu görülmüştür.
Odessa Para Birimi Yayın Tarihi: 01.09.2016 Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Odessa’nın para birimi Grivna’dır. Para birimi fazla karmaşık olmayan bu şehirde genel olarak ülkemizdeki banknotlarla benzerlik gösteren 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 Grivnalık banknotlar kullanılmaktadır. Bizim paramız ile karşılaştırıldığında 7 Grivna ortalama olarak 1 Türk lirasına denk gelmektedir.
Kazablanka Marakeş'te Muhteşem Tatil Yayın Tarihi: 27.07.2016 Kazablanka ismi, İspanyolca beyaz ev anlamına gelen “Casa Blanca” tamlamasından oluşmuştur. Şehrin bu ismi kentin 20. yüzyıl öncesi mimarisinden gelmektedir. Kazablanka, 32 milyonluk bir nüfusa sahip olan Fas’ın, 4 milyonluk nüfusuyla en önemli ve en büyük metropol kentidir. Coğrafi konum olarak bakıldığında, Fas’ın kuzey batısında yer almaktadır. Endülüs’e oldukça yakındır ki zaman zaman modern Fransız mimarisinin arasına karışan Endülüs mimarisi de dikkat çekmektedir.
Hint Okyanusu’nda Bir Cevher: Singapur Yayın Tarihi: 14.06.2016 Dünyanın en renkli şehirlerinden biri olan Singapur’a kısa bir süre önce düzenlediğim bir geziden özel kesitleri sizlerle paylaşacağım. Dünyanın en merak edilen şehirlerinden biri olan Singapur’un gidip gördüğünüz zaman gerçekten de bu merakı hak ettiğini anlıyorsunuz. Özellikle tatilcilerin ve gezginlerin uğrak mekânı haline gelen bu eşsiz şehri tanımak için biraz tarihini bilmek gerekiyor. Yaptığım tarih araştırmalarında Singapur hakkında ilgi çeken bilgilere rastladım.
Prag Gezi Rehberi Yayın Tarihi: 14.06.2016 Bohemya Prensesi Libuse'nin bir hayali vardır, yıldızlara uzan bir şehir kurmayı istiyordur, fakir köylü Premslyid ile evlenecek ardından çok istediği hayallerini gerçekleştirmek için yıldızlara uzanan kuleler inşa edecek ve Praha'yı kuracaktı. Yüz Kuleli Şehri. Praha'nın Çek dilinde eşik anlamına geldiğini de hatırlatalım. Çek Cumhuriyeti'nin başkenti ve en büyük şehri olan Prag birçoklarına göre dünyanın en güzel kentlerden biri olarak gösteriliyor. Prag atfedilen isimler Yüz Kuleli Şehir ile sınırlı kalmamış.
Phuket Adası Size Çok İyi Gelecek Yayın Tarihi: 14.06.2016 Tayland’ın turizm adası olarak bilinen Phuket adası geçmişten günümüze renkli bir tarihe sahne olmuştur. Ayrıca tarihi eserleri ve kasabaları yıllardır turistlerin çok ilgisini çekmiştir. Geçtiğimiz aylarda Phuket adasına yaptığım bir gezide ilginç yerleri keşfettim. Phuket Adası gerçekten hem tatil, hem gece hayatı, hem de tatil amaçlı gidilebilecek en güzel yerlerden biridir. Öncelikle gideceğim yerin tarihini araştıran bir gezgin olduğum için hemen bu konuda bilgi topladım ve ilginç bilgiler edindim.
Pattaya'da Müthiş Bir Tayland Deneyimine Hazır Olun Yayın Tarihi: 14.06.2016 Pattaya şehri, gece hayatı olarak dünyada 5. sırada sayılır ancak birçok yeri gezmeme rağmen böyle bir gece hayatını başka yerde görmediğimi belirtmek isterim. Şehrin hem genel hem de coğrafi yapısı buna çok müsait. Ayrıca hareketli bir tatil geçirmek isteyenler için bulunmaz bir yer. Öncelikle yaptığım gezi öncesinde bu şehrin tarihi hakkında karşılaştığım ilginç detaylardan bahsedeyim.
Cıvıl Cıvıl Şehir Odessa’yı Tanıyalım Yayın Tarihi: 14.06.2016 Ukrayna’nın güney batısında bulunan Odessa’ya gerçekleştirdiğim gezimde oldukça keyifli vakit geçirdim. Her ne kadar insanların Ukrayna’ya gitmeme vereceği tepkileri tahmin etsem de, merakımdan ve internette okuduklarımdan sonra Odessa’ya gitmemek olmaz diye düşündüm. Tatil yapmak için çok iyi bir şehir olan Odessa, aynı zamanda tarihi yapılar, gece hayatı ve yemek kültürüyle de bir adım öne çıkıyor. Hemen her mevsimde tatilcilere kapılarını açan bu eşsiz şehir tam bir turizm cenneti diyebilirim. Öncelikle şehrin tarihi hakkında topladığım kısa bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.
Minsk Hakkında Bilmeniz Gerekenler Yayın Tarihi: 14.06.2016 Avrupa'nın kimliği olduğu iddiası taşıyan Belarus'un başkenti Minsk Kiev Prensliğinden ayrılarak 1067 yılında kimliğine kavuşmuş. Minsk adını şehrin içinden geçen nehirden aldığı da rivayetler arasında. 1918 yılında kurulan Cumhuriyet Bolşevik Devrimiyle sekteye uğramış. 2. Dünya Savaşı'nın yıkıcı etkisinden kaçamayan şehir savaş bittikten sonra büyük bir dönüşüm süreci geçirmiş. Yeni fabrikalar, kolejler, hastaneler, opera binaları inşa edilmiş. Şehir diğer Avrupa başkentlerinde olduğu gibi yeşil, temiz, güvenli, altyapı sorununu çözmüş, düzenli bir görünümü var. Nazi İşgaline direnen şehir 1974'ten itibaren Kahraman Şehir unvanıyla anıldığını da hatırlatalım. Geniş caddeleriyle, geçmişle günümüzü harmanlayan görüntüsüyle, büyk parklarıyla, şehrin ortasında akan nehiriyle, nehir kenarındaki sayısız heykel ve güzellikleriyle Minsk ziyaret edilesi yerlerden biri.
Lviv Hakkında Merak Ettikleriniz Yayın Tarihi: 14.06.2016 Ukrayna’daki bir diğer durağımız Lviv. Lviv, tabiri caizse Ukrayna’nın kültür başkenti. II. Dünya Savaşı sırasında çoğunluk olarak Polonyalıların yaşadığı bir şehir olan Lviv, savaş sonrası Polonya’nın batıya kaydırılmasıyla Ukrayna topraklarında kalmış. UNESCO’nun dünya mirasları listesinde yer alan bu şehirde tarihi ve doğal birçok güzellik bulunmakta ayrıca şehir birçok müzeye de ev sahipliği yapıyor. 2006 yılında 750. Yaşını kutlayan şehrin nüfusu ise 1 milyon civarında.
Nehrin İki Yakası “Kiev” Yayın Tarihi: 14.06.2016 Biz Türkler, denize kıyısı olan şehirlere bir başka bakarız. Hele ki bu şehir İstanbul, İzmir veya Antalya ise gözümüze bir başka görünür bu şehirler. Kiev’in denize bir kıyısı yok, bilakis, denizden bir hayli uzakta Ukrayna’nın göbeğinde bulunuyor. Ancak Kiev, Dinyeper nehrinin iki kıyısına kurulmuş bir şehir, yani çoğu denize kıyısı olan şehirden daha çok iç içe suyla. Zaten isminin “Kıyı Ev” den geldiğine dair söylentiler bile var. Dilerseniz, Kiev’i size tanıtmak için hazırladığımız yazımızı dikkatle inceleyin…
Kharkiv: Gece Hayatı Başka, Tarihi Başka Güzel Yayın Tarihi: 14.06.2016 Kharkiv, Ukrayna'nın ikinci büyük şehri. Aynı zamanda Ukrayna’nın 26 oblastından biri olan ve kendi adını taşıyan Kharkiv oblastının idari merkezi. Kiev’den sonra en Ukrayna’nın en kalabalık şehirlerinden biri olan Kharkiv, ülkenin kuzeydoğusunda yer alıyor. Hayran kaldığım bu şehrin nüfusu ise 1,5 milyona yaklaşıyormuş.
Macaristan’ın İncisi Budapeşte Turu Keşfi Yayın Tarihi: 14.06.2016 Geçtiğimiz aylarda Budapeşte’ye yaptığım bir gezi sırasında şehrin her noktasını araştırıp keşfetme imkânına sahip oldum. Bana göre bu şehir tatil amaçlı gidilebilecek en güzel şehirlerin başında geliyor. Bir şehri çekici kılan en önemli şeyin tarihi olduğu kanaatindeyim. Bu nedenle öncelikle Budapeşte’nin tarihi hakkında öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım.
Güzel Bir Tatil Deneyimi İçin İdeal Şehir Belgrad Yayın Tarihi: 14.06.2016 Kısa bir süre önce Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a düzenlediğim bir gezide şehrin genel yapısı ve tarihi hakkında çeşitli bilgiler edindim. Belgrad hakkında merak ettiğiniz her şeyin cevabını bulabileceğiniz bu yazıyı sizler için kaleme aldım.
A'dan Z'ye Singapur Yayın Tarihi: 24.05.2016 Güneydoğu Asya’nın en dikkat çekici şehir devleti Singapur 1819 senesinde bir İngiliz kolonisi tarafından keşfedilmiştir. Ekvatorun 137 kilometre kuzeyinde yer alan ada ülkesi Singapur Cumhuriyeti olarak da adlandırılmaktadır. 1819 senesinde Sir Thomas Stamford Raffles ve tebası olarak işgal edilen adada inşa ettikleri liman Singapur’un modern hayatının başlangıcı için en büyük adım olmuştur. Bağımsızlığını kazandığı zamandan beri dünyanın en zengin ve liman ticaretinde en büyük söz hakkına sahip ülkelerden biri olmasını buna borçludur diyebiliriz.
Masal Şehri Prag Yayın Tarihi: 24.05.2016 Masal Şehri olarak anılır Prag, sevenleri arasında. Kimi zaman “Altın Şehir”, kimi zaman ise “Avrupa’nın Kalbi” denir. Gerçekten de Avrupa’nın ortası sayılabilecek bir lokasyonda bulunan Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük kenti olma özelliğini taşır. Çek Cumhuriyeti ve Slovakya ayrılmadan önce Prag, Çekoslovakya’nın başkenti olarak, tarih sahnesinde bulunuyordu.
Phuket - Okyanusa Açılan Cennet Yayın Tarihi: 24.05.2016 Tayland'ın en büyük adası olan Phuket, ülkenin en güzel kumsallarına ev sahipliği yapmaktadır. Phuket Adası, Hint Okyanusu’nun çevrelediği bir adadır. Ada, büyük kumsallarında yeşil ve maviyle her zaman buluşabileceğiniz bir cennet köşesidir. Tayland’ın en ünlü adalarından biri olan, Phuket, başlı başına bir turizm cennetidir. Tayland’a bağlı olan bir eyalettir ve özel statülere sahiptir. Genellikle balayı için tercih edilen bir ada eyaleti olan Phuket’in başkenti Phuket City'dir.
Pattaya Yayın Tarihi: 24.05.2016 Pattaya Tayland’da bulunan ve Tayland’ın en önemli turistik özellikte olan şehirlerinden bir tanesidir. Pattaya’nın kendisine ait yönetim tarzı olan özel bir belediyesi bulunmaktadır. Şehirde yüksek yapıların zamanla artması nedeniyle yapılaşma da Bangkok’tan sonra 2. sırada gelmektedir. Pattayada iklim değişken bir yapıya sahiptir ve 3 mevsime ev sahipliği yapar. Tropikal iklim vardır.. Kasım ayından Şubat ayına kadar Pattaya sıcak ve kuru havaya sahip, Mart ayından Mayıs ayına kadar sıcak ve nemli bir hava hüküm sürerken Haziran ayından Ekim ayına kadar olan süreç yağmurlu geçmektedir.
Odessa Yayın Tarihi: 24.05.2016 Odessa, 1240 yılında Kırım Hanlığından Hacı 1. Giray tarafından şehirleştirilmiş. O dönemde adı Khadjibei (Hacı Bey) olan şehir, 1529 yılından sonra uzun bir süre Osmanlı yönetiminde kalmış ancak 18. Yüzyılda Rus Harbi’nde Rus idaresine girmiş. Farklı kültürlerin egemenliğiyle yoğrulmuş bu şehrin güzelliklerini görmek için sabırsızlanabilirsiniz.
Minsk Şehri Yayın Tarihi: 24.05.2016 Beyaz Rusya olarak anılan Belarus Cumhuriyetinin başkenti olan Minsk şehri, 1991 yılında bağımsızlığını ilan ederek Rusya’ dan ayrılmıştır. Coğrafi olarak, Rusya, Polonya, Litvanya, Letonya ve Ukrayna ile sınır komşusudur. Yaklaşık olarak 2 milyon nüfusa sahip olan şehir, coğrafyası düz bir ova şeklinde olup neredeyse hiçbir engebesi (dağlar ve tepeler gibi) bulunmayan yemyeşil, sulak sayısız nehirler ve göllere sahip güzide bir Avrupa ülkesidir.
Lviv Yayın Tarihi: 24.05.2016 Yaklaşık olarak 860 000 nüfuslu olan Laviv Ukraynalılarca Lvov olarak adlandırılan ve binen fakat yabancılar tarafından Lviv şeklinde adlandırılan Ukrayna’nın batısında olan oldukça küçük bir şehirdir. Ukraynalıların çoğunlukta olduğu Lviv’de Ruslar da oldukça fazladır. Grivnası adlı Ukrayna para birimi kullanılan Lviv şehrinde 1 dolar yaklaşık 22,5 Grivnadır. Şehir merkezinde ise pek çok yerde rahatça para bozdurulabilmektedir.
Kiev Yayın Tarihi: 24.05.2016 Ukrayna’nın başkenti olan Kiev kültür, sanat ve eğlence alternatifleriyle her yıl çok sayıda turiste kapılarını açıyor. Kiev’e gelen yabancı turistler, konaklama için şehir merkezinde şehrin enerjisine kapılabilecekleri ya da şehrin hareketinden uzak sakin bir ortamda pek çok alternatifle karşılaşıyor.
Kharkiv Şehri Yayın Tarihi: 24.05.2016 Harkiv veya Harkov da denilen Ukrayna’nın ikinci büyük şehridir. Ukrayna’nın güney batısında yer alan şehir, 1920-1934 yılları arasında, SSCB döneminde, Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyetinin başkentliğini yapmıştır. Adını Har Kobe nehrinden almaktadır. Kharkiv Oblastı'nın idari merkezi ve bununla birlikte Oblastın Harkivskıi Rayonu'nun da idari merkezi olan bir şehirdir. Ülkenin kuzeydoğusunda yer almaktadır.
Buda ve Peşte Yayın Tarihi: 24.05.2016 Globalleşen dünyada teknolojiye verilen önem arttıkça insanların sosyal hayatlarında da artışlar ve gelişmeler görülmektedir. Göze çarpan birkaç detaydan bahsedecek olursak; kalabalıklaşan şehir hayatının ve yoğun bir çalışma mesaisinin vermiş olduğu yorgunluktan ötürü her insan mümkün mertebe küçük bir tatile ihtiyaç duyar.
Beyaz Rusya Yayın Tarihi: 24.05.2016 Eski bir Sovyetler Birliği üyesi olan Beyaz Rusya, bu birliğin 1991 yılında dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan etmiş ve ülkenin resmi dili bu yüzden Rusça. Birisiyle anlaşacak kadar temel Rusça bilgisine sahip olmak Beyaz Rusya’da oldukça işe yarayacaktır. Ülkenin para biribi “Belarus Rublesi”dir ve insanlar Rus Rublesi ile karıştırabilmektedir.
Beyaz Şehir Belgrad Yayın Tarihi: 24.05.2016 Bugün Belgrad, Avrupa’nın büyük ve tarihi şehirlerinden bir tanesidir. Buradaki yerleşim Milattan Önce 2.yüzyıla kadar uzanmaktadır. Romalılar, Keltler, Slavlar ve diğer Avrupa ile Asya milletleri tarafından tarih boyunca bir türlü paylaşılamayan bu güzel şehir, tarihinde 100’ün üzerinde savaşa sahne oldu ve maalesef 40’tan fazla olmak üzere yerle bir edildi.
Kharkiv Alışveriş Yayın Tarihi: 30.11.-0001 Kharkiv şehrinde gönül rahatlığıyla alışveriş yapmak için ilk yapmanız gereken yola çıkmadan önce paranızı Türkiye’de Kharkiv para birimi olan grivnaya çevirmek olmalıdır. Aksi taktirde sizi Kharkiv şehrinde pahalı oranlarla para çevirme sürprizi bekliyor olacak.
Kiev Alışveriş Yayın Tarihi: 30.11.-0001 Kiev şehri yavaş yavaş Sovyet Rusya kültüründen çıkarak modern bir Avrupa şehri olmaya doğru yol almaktadır. Bu kapsamda şehirde birçok büyük alışveriş merkezi, yenilenme merkezi, butikler ve büyük markalara ait mağazalar yer almaktadır. Bu yönüyle Türkiye’de yaptığınız alışverişlere benzer şekilde alışveriş alışganlığınızı Kiev şehrinde sürdürebilirsiniz.
Lviv Alışveriş Yayın Tarihi: 30.11.-0001 Turistik amaçla Ukrayna’nın en güzel şehirlerinden Lviv’e gittiyseniz ve hediyelik eşya alma gibi alışverişe meraklıysanız hem şanslısınız, hem de şanssızsınız diyebilirim. Ukrayna para birimi Grivna’nın değersiz bir para birimi olmasından dolayı ülkemize nazaran çok ucuz fiyatlara alışveriş yapabilmeniz avantajlı kısım.
Odessa Alışveriş Yayın Tarihi: 30.11.-0001 Odessa şehrinde alışveriş yapmak aslında ülkemize oranla daha hesaplı diyebilirim. Alkol ve sigara gibi tekel ürünleri oldukça ucuz. Özellikle alkolü kendileri ürettikleri için çok ucuz fiyattan satıyorlar. Ancak Rusya’da olduğu gibi sebze ve meyveler biraz pahalı.
Budapeşte Uçuş Süresi Yayın Tarihi: 30.11.-0001 Budapeşte’ye Türkiye’den gitmek isterseniz tercih etmeniz gereken havayolu firması Türk Hava Yolları ve Pegasus olmalıdır. Çünkü Türkiye’den direk Budapeşte’ye aktarmasız uçuş yapan firmalar sadece bu 2 firmadır.
Kazablanka Ülkenin Bayrağı ve Hikayesi Yayın Tarihi: 30.11.-0001 Fas Bayrağı kırmızı bir zemin üzerine, tam merkezde yeşil renkli bir yıldızdan ibarettir. Ancak bu yeşil yıldızın özel bir anlamı vardır. Bu yeşil yıldız, Süleyman’ın Mührü olarak bilinen 5 noktalı yıldızdır. Kırmızı ve yeşil renkler, Fas’ın sembolüdür. Ayrıca Fas’ın resmi dini olan İslam’ın da geleneksel renkleridir.
Prag Uçuş Süresi Yayın Tarihi: 30.11.-0001 Prag uçuş süreleri uçağın kalktığı şehre ve uçak şirketine göre farklılıklar göstermektedir. Bununla beraber aktarmalarda aynı şekilde uçuşun süresi etkileyen faktörlerdendir. Tüm bunlar göz önüne alınarak bir hesaplama yapılırsa; ortalama uçuş süresinin İstanbul ile Prag arasında 2 saat 10 dakika olduğunu görüyoruz.
Belgrad Araç Kiralama Yayın Tarihi: 30.11.-0001 Avrupanın göz bebeği, çağdaş halkı ve eğlence hayatıyla ün salan Belgrad, turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Balayına, yada ailecek tatile çıkıyor ve balkanları feth etmek istiyorsanız, otobüs yada tren gibi ulaşım araçları ile vakit kaybedebilirsiniz. Türkiye’de aktif olarak kullanmış olduğunuz ehliyetlerinizi Belgrad’da da kullanmak isterseniz, ehliyetlerinizin geçerli olduğunu belirtmekte fayda var.
Kharkiv Güvenlik Yayın Tarihi: 30.11.-0001 Kharkiv şehrine tatil için gidiyorsanız güvenliğiniz için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Şehirde her ne kadar büyük suçlar işlenmese de, güvenliği sağlaması gereken polislerden malesef kaçmak zorunda olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir.
Kiev Güvenlik Yayın Tarihi: 30.11.-0001 Ukrayna her ne kadar dışardan ekonomik ve askeri krizleriyle gündeme gelen bir ülke gibi görünse de, başkent Kiev diğer Batı Avrupa ülkeleri kadar güvenli bir ülkedir. Şehirde organize suç zaman zaman işlense de, Kiev şehrine gelerek gazinolar zinciri kurmak gibi bir fikriniz yoksa kolay kolay mafyalar sizinle uğraşmazlar.
Lviv Güvenlik Yayın Tarihi: 30.11.-0001 Ukrayna’nın Lviv şehrinde yapılacak bir tatilde güvenlik anlamında sorunların yaşanması çok nadirdir. Çünkü şehirde insanlar tarafından alınan görüşler doğrultusunda bir suç indeksi ortaya konmuş ve bu verilere göre şehir oldukça güvendedir.
Odessa Güvenlik Yayın Tarihi: 30.11.-0001 Odessa’da güvenlik sistemi tıpkı Türkiye’deki gibidir. Hemen her köşe başında halkın güvenliğini sağlayan kolluk kuvvetleri bulunmaktadır. Suç oranı ülkemize oranla çok daha az olmasına rağmen güvenlik tedbirleri yine de yüksek düzeyde tutulmaktadır.
Budapeşte Gezi Bütçesi Yayın Tarihi: 30.11.-0001 Budapeşte’de gezileri için ufak bütçeler ayırmak yeterli olacaktır. Dünyanın birçok şehrine oranla daha turistik ve daha güzel bir şehir olmasına karşın gezi, tur ve tatiller oldukça hesaplı. Hem tatil hem de gezi planınız varsa ve uygun bir bütçe ile gitmeyi planlıyorsanız, kesinlikle cebinizi yakmayacak türden geziler yapabilirsiniz.
Kazablanka Vize ve Pasaport Durumu Yayın Tarihi: 30.11.-0001 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları umuma mahsus (bordo) pasaport, hizmet (gri), hususi (yeşil) veya diplomatik (siyah) pasaport sahibi ise 90 güne kadar Fas ziyaretlerinde vizeden muaftırlar.
Prag Gezi Bütçesi Yayın Tarihi: 30.11.-0001 Prag’ın gezi bütçesi, Çek cumhuriyetindeki ve çevre ülkelerdeki diğer tüm şehirlere oranla daha az olmalıdır. Eğer uygun fiyattan rüya gibi bir gezi deneyimi yaşamak istiyorsanız, Prag gezisi tam size göre olacaktır.
Belgrad Mimari Yapısı Yayın Tarihi: 30.11.-0001 Belgrad coğrafi konumu nedeniyle güçlü imparatorlukların devletlerin istilasına uğramış ve sürekli olarak mimari yapısı bozulmuş ancak tarihi yapıtların hala korunduğu bir şehirdir. Belgrad bilim, sanat ve kültür alanında çağın ilerisinde bir anlayışa sahiptir.